Co robić na rzeszowskim Rynku?
Rynek to nie miejsce sporadycznie odwiedzane. Zawsze tu pełno osób, co jakiś czas organizowane są uroczystości tematyczne. Najbardziej kolorowo jest tam jednak z pewnością podczas juwenaliów, kiedy to miejsce oblegane jest przez studentów w barwnych strojach. Poza tym okresem, co jakiś czas miasto organizuje festiwale miejskie zawsze skupiające liczne grono widzów. Jednym z nich jest coroczny festiwal piosenki Carpathia Festiwal, mieszkańcy okolicznych miejscowości zjeżdżają się chyba najbardziej licznie na Sylwestra, kiedy odbywają się tu koncerty znanych wykonawców i zespołów. Specjalnie na takie okoliczności zamontowana została scena obok Ratusza.
Gdzie się zabawić?
Liczne kafejki, puby i restauracje urozmaicają przechadzkę wokół rynku. Są tak różnorodne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od urokliwych kawiarenek, przez tureckie kebaby, schroniska młodzieżowe, puby z wyjątkowymi trunkami po dyskoteki. Jednym z tych ostatnich jest na przykład Pewex. Koncepcja lokalu jest spojrzenie wstecz, skorzystanie ze stylu PRL-u. Tylko tutaj możemy wypić piwo ze słoika, skosztować klimatu prlowskiej potańcówki i korniszonów na zagrychę go żytniej na barze. W każdy dzień odbywają się u inne imprezy tematyczne – warto więc zaglądnąć do repertuaru.
Śladami wieczorynek z dzieciństwa
Nieopodal Rynku, na ulicy Mickiewicza mieści się Muzeum Dobranocek. To wyjątkowy zbiór Wojciecha Jamy, który udostępnił go dla zwiedzających. Miś Uszatek, Kolargol, Rumcajs – wszyscy oni i wiele innych towarzyszy wieczornych z okresu dzieciństwa powróci do nas a szeregiem dobrych emocji. Znajdziemy tu oryginalne lalki pochodzące z animowanych filmów Se-Ma-Fora, pacynki, rękopisy, dekoracje…
Interesuje Cię to, co było kiedyś?
Z pewnością spodobają Ci się wystawy Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli, które również ulokowane jest na Rynku (6). W poniedziałki soboty jest ono nieczynne, lecz w każdy inny dzień tygodnia możesz tam zajrzeć, by na własne oczy zobaczyć relikty historii. Stałe wystawy to „Na co dzień i od święta” oraz „Dawna rzeźba i malarstwo ludowe”. Często organizowane są również ekshibicje czasowe, tematyczne, niektóre z nich z darmowym wstępem. Jedną z nich jest na przykład „Świat Łemków i Bojków”.
Dla żądnych hazardowych emocji
Od 2012 na Rynku w Rzeszowie funkcjonuje kasyno. Po niepowodzeniu kasyna mieszczącego się w Hotelu Rzeszów, otworzono nowe, przy ul. Rynek 20-23. Stanęło ono w miejscu dawniej zwanym „dziurą Barana” (szef Partii Kupieckiej chciał otwierać w tym miejscu galerię handlową). Firma ZPR S.A. otrzymała koncesję na 6 lat.
Wystrój kasyna ma dwa dominujące kolory – czerwień i złoto, dodatkowo powiększają go optycznie wszędobylskie lustra. Nasze gry nadzoruje szereg wyszkolonych krupierów. Na wprost wejścia staniemy oko w oko z barem, z którego skorzystać możemy nawet, gdy nie gramy. Do wejścia do budynku jednak potrzebny będzie nam dowód osobisty. Strój wieczorowy nie obowiązkowy, acz mile widziany. Nie toleruje się jedynie nakryć głowy u panów. Byliście? Jak Wam się podoba?
Trasa podziemna – wczuj się w swojego przodka
Przy ratuszu znajduje się rzeszowska trasa podziemna, która otworzyła swe drzwi dla zwiedzających już w 2001 roku. Gdy planujemy podążanie korytarzami przeszłości, musimy wcześniej powiadomić o naszej chęci, by zebrała się grupa 20 osób, której przewodzić będzie przewodnik. Trasa ta to unikatowy kompleks piwnic, korytarzy i magazynów, który został odrestaurowany i zabezpieczony na rzecz turystyki. Sieć korytarzy wzbogacono o ekspozycje historyczne oraz różne atrakcje – wystarczy sprawdzić na własnej skórze.